22 lipca 2014

Zaczynamy przygodę z Taskerem

Smartfony za mało "smart"

Żyjemy w czasach, w których posiadanie smartfonu jest na porządku dziennym. Czasem jednak ma się wrażenie, że urządzenia te są za mało "smart". Czemu w, jak wynika z nazwy, inteligentnych telefonach trzeba wciąż powtarzać te same czynności, czemu te urządzenia mają nieraz problemy w "dogadywaniu się" między sobą? Czemu w tak małym stopniu możemy nimi sterować głosem? Odpowiedzią na te pytania jest Tasker. Przynajmniej dla urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android. W czym pomoże nam Tasker? W zautomatyzowaniu wielu powtarzalnych czynności, w dopasowaniu sposobu pracy systemu operacyjnego do naszego trybu życia, w ulepszeniu komunikacji głosowej ze smartfonem czy tabletem i w końcu w ulepszeniu komunikacji między różnymi urządzeniami. Tak naprawdę głównym ograniczenie jest nasza pomysłowość.

Dlaczego Tasker?

Osoby, które przeglądały zasoby sklepu Google Play zapewne trafiły na programy podobne do Taskera takie jak Llama, Locale czy Automagic. Czemu więc Tasker? Dla mnie ta aplikacja, mimo trudnego do ogarnięcia interfejsu, jest najprostszy w obsłudze i oferuje najwięcej możliwości. Poza tym najbardziej przypomina mi środowisko programistyczne dzięki czemu jeśli ktoś miał do czynienia z jakimkolwiek językiem programowania szybko się w nim odnajdzie. Kolejnym argumentem jest zwykłe przyzwyczajenie gdyż używam go już od 5 lat.

Instalujemy Taskera

Taskera można zakupić w sklepie Google Play. Jego dzisiejsza cena to 14,99 zł.

Aplikację można też pobrać ze strony jego autora. Wersja ze strony działa przez 7 dni bez konieczności płacenia. Dzięki temu można się porządnie zapoznać z aplikacją i upewnić się czy chcemy wydać na niego pieniądze. Należy pamiętać, że do zaintalowanie pliku apk pobranego ze strony autora aplikacji konieczne jest włączenie opcji Nieznane źródła, którą znajdziemy w Ustawiania / Zabezpieczenia.

Należy pamiętać, że by móc zaimportować profile Taskera trzeba posiadać zainstalowaną tą samą lub nowszą wersję aplikacji. Ja czasem korzystam z wersji beta programu więc by móc zaimportować profile wyeksportowane przeze mnie należy taką też zainstalować. Są one dostępne na tej stronie. Przy każdym wyeksportowanym profilu będę podawał wymaganą do importu wersję Taskera.

OK, Tasker zainstalowany i co dalej?

Gdy Taskera mamy już zainstalowanego to czeka nas trochę nauki. Niestety ogromne możliwości aplikacji wiążą się z rozbudowanym i początkowo skomplikowanym interfejsem. Jeśli masz chęć poświęcić trochę czasu by poznać tą aplikację to ten blog jest dla Ciebie. Kolejne wpisy będą prowadzić Cię od podstaw do zaawansowanych możliwości Taskera. Gdyby to było dla Ciebie za mało zachęcam do odwiedzenia strony pomocy do aplikacji oraz wątków dotyczących Taskera na forum android.com.pl, na którym staram się udzielać w miarę możliwości.

Co znajdziecie na tym blogu

Na tym blogu chciałbym stworzyć kurs umożliwiający opanowanie Taskera, jego obsługi i możliwości. Zacznę od omówienia interfejsu, nazewnictwa elementów i najprostszych profili i stopniowo będę zwiększał poziom trudności. Wszystkie części kursu będę opierał na wykonywaniu profili, które mogą się przydać. Każdy z profili będzie udostępniony do pobrania i zaimportowania do swojego systemu.

Poza tym stopniowo będę opisywał wszystkie wykorzystywane wtyczki, akcje, eventy oraz stany czyli powstanie polskie tłumaczenie pomocy do Taskera. Oczywiście blog jest dla czytelników i to w jakim kierunku będzie zmierzł zamierzam uzależnić od tego czego Wy czytelnicy będziecie potrzebowali. Także zapraszam do komentowania. Na wszelkie pytania postaram się odpowiedzieć, a z problemami pomóc.