6 sierpnia 2014

Tworzymy pierwszy profil

Przyszedł w końcu czas na własnoręczne stworzenie pierwszego profilu. Przedstawię krok po kroku jak stworzyć bardzo prosty profil wyświetlający tzw. tost "Witaj" po odblokowaniu ekranu. Do opisu załączę wyeksportowany plik xml do pobrania, opis wszystkich akcji i kontekstów oraz klip wideo, na którym pokażę, co i jak trzeba po kolei wykonać.

Ekran edycji tasku

Zaczniemy jednak od omówienia ekranu edycji tasku. Standardowo na dole mamy klawisz +, który umożliwia dodanie nowej akcji, w dolnym pasku jest jeszcze klawisz ze znakiem Play umożliwiający uruchomienie tasku. Dłuższe przytrzymanie palca na którejś z dodanych już akcji wyświetla na górze ekranu pasek umożliwiający kopiowanie, wklejanie i wyłączanie tej akcji. Wyłączona akcja oznaczona będzie fioletowym paskiem i nie będzie uruchamiana.

Profil "Witaj"

Zaczynamy tworzyć profil. Na zakładce profile Taskera naciskamy klawisz +. Pojawi się lista rodzajów kontekstów. Chcemy by nasz profil uaktywniał się przy odblokowaniu ekranu z listy wybieramy Event, a następnie z listy Display / Display Unlocked. W tym momencie Tasker wyświetli ekran konfiguracji tego kontekstu gdzie można wybrać priorytet kontekstu. Od priorytetu zależy pozycja tasku wejściowego profilu na liście oczekiwania (jeśli akurat wykonują się inne taski). W tym przypadku nie zależy nam na wysokim priorytecie więc pozostawiamy standardowy Normal.
Naciskamy klawisz Back i z listy, która się pokaże wybieramy New Task. W tym momencie Tasker zapyta o nazwę tasku. Nie ma konieczności podawania nazwy tasku ale na dłuższą metę dzięki nazwom tasków łatwiej się zorientować co i kiedy się uruchamia. W naszym przypadku nie wpisujemy nazwy zadania. Tasker przenosi nas do ekranu edycji tasku wejściowego.
Przy okazji tworzenia tego tasku użyjemy po raz pierwszy zmiennych. Nie są one w tym przypadku konieczne ale im szybciej zaczniesz ich używać tym szybciej je opanujesz. Naciskamy więc klawisz plus, z listy akcji wybieramy Variables / Variable Set. Na ekranie edycji tej akcji w polu Name wpisujemy %tekst (czyli tworzymy zmienną lokalną o nazwie %tekst), a w polu To wpisujemy Witaj (czyli nadajemy zmiennej wartość). Naciskamy klawisz wstecz i wracamy do ekranu edycji tasku. Znów naciskamy klawisz plus i wybieramy Alert / Flash. Na ekranie edycji tej akcji w polu Text wpisujemy %tekst oraz zaznaczamy opcję Long (by nasz tost dłużej trwał). Zadaniem akcji Flash będzie wyświetlenie na ekranie tekstu znajdującego się w zmiennej %tekst czyli słowa Witaj. Naciskamy klawisz wstecz i mamy przed sobą cały task tworzonego profilu. Po ponownym naciśnięciu klawisza wstecz widzimy gotowy profil. Ekrany te powinny wyglądać jak na poniższych zrzutach ekranu.

Jeśli wszystko wygląda prawidłowo możemy wyjść z Taskera, wyłączyć i włączyć ekran urządzenia i po odblokowaniu powinien pojawić się tost o treści "Witaj".

Rozpisany profil

Profile: Powitanie po odblokowaniu (152)
Event: Display Unlocked
Enter: Anon (160)
A1: Variable Set [ Name:%tekst To:Witaj Do Maths:Off Append:Off ]
A2: Flash [ Text:%tekst Long:On ]

Wideo

Pobieranie profilu

Profil Witaj [Tasker 4.4u2]